ŞİMDİ GEÇMİŞLE ÖZLEM GİDERME ZAMANI

Tarihi bir doku içerisinde, kültür-sanatla iç içe, özel lezzetlerin eşliğinde sevdiklerinizle unutulmaz anlar yaşamak için tercih edilebilecek ender mekânlardan biri: “Kıvırcık Usta Kınacızade Konağı”

Konağı yaşayan müze haline getiren, Kıvırcık Usta, eskiye olan özlemini ve aşkını Kınacızade Konağı’nda sunduğu farklı bir konseptle tüm Ankaralılara yaşatıyor.

Kınacızade Konağı’nın Geçmişi 1800’lü Yıllara Dayanıyor

2007 yılında Kıvırcık Usta tarafından orjinaline sadık kalarak restore edilen Konak, bugün kültür, sanat, antika eşya, restoran ve cafe olarak Ankaralılara hizmet sunuyor.

Kültür ve Sanat Aşığı Kıvırcık Usta

Kıvırcık Usta, ahşaba hayat veren ve can katan ahşap ustalarımızdan bir tanesi...
Antika eşyaların tamir, cila, restorasyon ve dekorasyonuyla uğraşan Kıvırcık Usta, tam 30 yılı aşkın meslek yaşamında birçok ünlü mekâna ve sayısız eşyaya sanatını yansıtıp müşterileri ile dost olmuş hatta çocuklarının bile işlerini yaparak, babadan oğula anneden kızına kalan eşyaların yaşamasına katkıda bulunmuş ustalarımızdan.

Kıvırcık Usta, Atakale Kültür Sanat olarak 3 kez organizasyon gerçekleştirmiş, hat sanatı, tezhip, ebru, cam şişe içerisinde hat sanatı, resim, fotoğraf, eski eşya, antika eşya, koleksiyonluk parçalar ile 10 bini aşkın Selçuklu ve Osmanlı tespih sergileri açmış.

Çeşitli yarışmalar, şiir akşamları, akşam sohbetleri, Hacivat-Karagöz sokak tiyatrolarıyla beraber Kınacızade Konağı’nda çekilen canlı yayınlara, dizilere ve sinema filmlerine katkıda bulunmuş, ve hatta bunların hiçbirinden ücret dahi beklemeden hem kültür ve sanatın hem konağın hem de  Ankara Kalesi’nin tanıtımına çok büyük katkı sağlamış.

Kınacızade Konağı’ndan Kareler…

Kınacızade Konağı’nın duvarlarını Ankara’nın eski fotoğrafları, yağlı ve sulu boyalı Ankara resimleri, tablolar ve Ankara’ya ait objeler süslüyor.

Yılda 20 bin Avrupalı turist toplamda yıllık 50 bini geçkin ziyaretçisi olan kültür elçisi bir konak…

Seçkin Konuklara Özel Odalar

Konakta 5 özel oda bulunuyor. Bunların içinde 3 büyük isme ait 3 özel oda bulunuyor. “Akademisyenler Odası” olarak isimlendirilmiş odalardan birincisi “Prof.Dr. Halil İnalcık’a ayrılmış çalışma odası.

Odada, Sayın İnalcık’ın daktilosundan ödüllerine, cübbelerinden kitaplarına kadar hocaya ait özel eşyalar bulunuyor. Ankara içi-dışı ve hatta Avrupalı akademisyenlerin bile toplantı yeri haline gelmiş olan konakta, İnalcık yurtdışından gelen misafirlerini bu odada ağırlıyor.

Konaktaki müze odalarının bugünlere gelmesinde çok büyük emeği ve hibeleri olan İsmet İnönü’nün özel kalem müdürlüğünü yapmış kendini kültür ve sanata adamış bir hayırsever olan, Kadın Siyasetçiler Platformu Kurucusu ve Genel Başkanı Yurdusev Arığ’ın da odası bulunuyor.

Odalardan diğeri de “Jülide Gülizar Gazeteciler Odası”.

TRT’nin ilk kadın spikeri olan Gülizar, kendine tahsis edilmiş bu odada hemen hemen haftanın her günü gençlerle buluşmuştur.

Vefatından önce 45 bölümlük bir “Ankara Masalı” belgeselini buradaki odasında kaleme almış ve hazırlamıştır.

14 Mart 2011 tarihinde kaybettiğimiz Jülide Gülizar, bu odada gazetesini okuyup, yazılarını hazırlamıştır.

Bu oda aynı zamanda yerel, ulusal ve Avrupalı gazetecilerin toplanma yeri olma özelliğini de taşıyor. Ünlü-ünsüz birçok gazeteci ve Avrupa Gazeteciler Derneği ayrıca Uluslararası Sivil İnisiyatif Gazetesi’nin de aktif olarak kullandığı Gazeteciler odası özelliğini taşıyor.

Kütüphane

Kınacızade Konağı’nda kütüphane olarak kullanılan yerli yabancı tarihi kültürel sanatsal eski ve yeni kitaplardan oluşan tarihi atmosferde çayınızı ve kahvenizi yudumlarken okuma köşesi olarak ayrılan bu odadan istifade edebilirsiniz.

Antika Eşyaların Yeniden Hayat Bulduğu Müze Odalar

Kınacızade Konağı’nın en büyük özelliklerinden birisi de antika eşyaların sergilendiği müze konak olarak işlev görmesi. Kıvırcık Usta bütün birikimini, müşterilerinin ve dostlarının hediyelerinden ve hibelerinden oluşan antika eşyaları, müze odalarda toplamış.

Konağın girişten başlayarak çatı katında cihannüma odasına kadar oluşturulmuş müze odalarında tarihi tanıklık etmiş, eski meclis tutanaklarının yer aldığı kitaplardan kıyafetlere, porselen, objeler, efemera ve el sanatlarından bakır eşyalara kadar sergilenen pek çok tarihi detay, Konağın ziyaretçilerine adeta görsel bir şölen yaşatıyor.

Büyülü Atmosferde Muhteşem Lezzetler

Kınacızade Konağı, gündüzleri kahvaltı, öğlenleri ev yapımı yemekleri keyfinin, akşamları ise eski şarkılar eşliğinde muhteşem lezzetlerin hakkını ayrı ayrı veriyor.

Ankaralıların ve yerli-yabancı herkesin uğrak yeri haline gelmiş konağın restaurant ve cafe kısmı Kıvırcık Usta’nın oğlu Fuat Ülger tarafından işletiliyor.

Kınacızade Konağı’nın yemeklerini tattığınızda ise, etinden yağına kadar her malzemenin ne kadar özenle seçilmiş olduğunu hemen fark edeceksiniz…

Ankara Tava, Ekşili Köfte, Güveçte Kurufasulye, El yapımı cevizli ballı, madımaklı gözleme, Etli ev mantısı, zeytinyağlı yaprak sarması, Bütün yeşilliklerden oluşan üzerinde Ankara ev yapımı çubuk turşularından oluşan salata, baklava ve sıcak-soğuk mezeleri, Kiremitte alabalık kırmızı et ve Ankara yemeklerini artık hep bu konakta tatmak isteyeceksiniz.

Güler yüzlü hizmeti, konforlu atmosferi ve eşsiz tarihi dokusuyla size daha önce yaşamadığınız bir keyfi yaşatan bu tarihi konakta her şey özel…

Tarihi Mekânda Özel Organizasyonlar

Özel günleriniz Kınacızade Konağı’nda daha da özel bir ruh kazanıyor.

Bünyesinde barındırdığı pek çok önemli özelliğiyle Ankara Kalesi’ndeki diğer konaklardan ayrılan Kınacızade Konağı ayrıcı toplantı, düğün, nişan, kına gecesi, sünnet, kokteyl gibi özel günlerinize de ev sahipliği yaparak, unutulmaz organizasyonlara imza atıyor.

Sözün Özü…

Nostaljiye özlem duyanlara, bugünden biraz kaçıp saklanmak isteyenlere, pozitif bir enerji ve huzur isteyenlere Kınacızade Konağı’nda ufak bir molayı öneriyoruz.

Bu öneri konağın sadece kültür, sanat ve antika eşya doyumu sağlamakla kalmayıp, restaurant ve cafe olarak da aynı zamanda sanatsal ve kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapıyor olmasından kaynaklanıyor.

Böylelikle, asla öteleyemeyeceğiniz iş yaşamını ve uzun iş yemeklerini, mekân seçiminde küçük bir tercih değişikliği ile çok daha rahatlatıcı bir boyuta getirebilirsiniz.

  • Kınacızade Konağı Kıvırcık usta Turizm işletme belgesi’ne sahip aynı zamanda UGGD ve ATİD işletmeleri üyesidir.
TOP