YURDUSEV ARIĞ

Yurdusev Arığ

Yurdusev Arığ 1933 yılında Mersin’de doğdu. 1955 yılında Kız Teknik  Yüksek  Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Mesleğinin ilk yıllarında Ortaokul Öğretmenliği ve Akşam Kız Sanat Okulu Müdüreliği yaptı.

Uzun süren bir politika hayatı vardır. Pek çok sosyal yardım derneğinin yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığında bulunmuştur. Kaside (Kadın Siyasetçiler Derneği)’nin kurucusu ve başkanlığını yürütmektedir.

Yurdusev Arığ, kadınların siyasette yerini alması için çalışmalar yapan, bu konuda öncü rolü olan biri. Yazdığı kitaplarla, insanlara yol gösteren Arığ, Anadolu kadınının ev ekonomisini ayakta tuttuğunu söylüyor. Yurdusev Arığ adı öncelikle  hayırseverliği, çalışkanlığı ve yılmadan, usanmadan verilmesi gereken mücadeleyi hatırlatmaktadır. Onun affedici yanı ve bir de hoşgörüsü karşısında  “Her dara düşen ona koşar” fikri yer etmiştir tanıyan insanlarda. O bir başkacılık, bir kadirşinaslık ve bir iyi insan olma örneği vermektedir. Okullarda ders verilecek nitelikte bir “iyi insan olma” özelliği haizdir.

"Çileyi Anadolu Kadını Çekiyor"

1988’de “Şiirimsi Anılar” 1990’da “Yaşarken Öğrenmeli, Yaparken Bilmeliyiz” 1991’de “Sevgiye Uzanan Eller” 1993’de “Gönülden Damlalar” 1994’te “Güney ve Güneydoğu Raporu” 1996’da “Türkiye’de Siyaset, Kadın ve Ben” 1998 yılında “Beşi Bir Yerde”. Aynı yıl “Kaybolan Umutlar” ve “Turizname” adlı eserleri bulunmaktadır.

Yurdusev Arığ aslında siyaset alanında göründüğü yıllarda politika kulvarına renk katmış ve Kadın Siyasetçiler Derneği Genel Başkanı (KASİDE) olarak da sosyal faaliyetlerini en iyi şekilde sürdürmekte ve toplumumuza ışık tutmaktadır

Yurdusev Arığ ekonomik nedenlerimizi ve  siyasi gelişmeleri anlatırken oldukça cüretli cümleler kuruyor:

Türk milleti ifratla tefrit içinde bocalamıştır, oysa orta yolu bulmak, geçim ehli olmak kadar önemlidir.

"Anadolu Kadını Toplumumuzun Sigortasıdır"

Ekonomide sorunlar sıkıntılar  olmasına rağmen bazı sıkıntıların bertaraf edildiğini görüyoruz, bunun nedeni “Anadolu kadınıdır”. Aza kanaat getiren ve çoğu bulmak için var gücü ile çalışan ve mutfaktaki sıkıntıyı dışarıya yansıtmayan Anadolu kadını toplumumuzun aynasıdır, sigortasıdır.

Ben çok az para  ile bir ay idare edebilen kadın biliyorum. Ancak bazı kesimlerde israfın ve masrafın had safhaya ulaştığını üzülerek görüyoruz. Bir tarafta ekmek ve aş bulamayanlar, diğer tarafta israfa gömülenler… İşte bunun için orta yolu bulmamız gerekir diyorum.

Anadolu toplumunu ayakta tutan kadınlar Türk siyasi hayatında da yer alırlarsa (siyasi partiler yol verirlerse) devletin yönetiminde de başarılı olurlar, hatta başarı grafiğini yükseltirler.

Bu nedenledir ki, özellikle kadınlarımızın siyasi partilerde görev almalarını istiyorum.

"İsrafların Önlenmesi Gerekiyor"

Afrika, Hindistan, Afrika ülkeleri ve Kuzey Vietnam’da son verilere göre dünyada 1 milyar aç insan vardır. Bizim toplumumuzda da zor şartlar altında geçimini sağlamaya çalışanların olduğunu biliyoruz. Neden hâlâ israf ediyoruz akıl erdirebilmiş değilim. Yurdusev Arığ, “Sofradan hiç tok kalkmadım, arkamda ekmek bırakmadım, gecelerin rehavetine kapılmayıp hiç sabah 06.00’dan sonra yatmadım” diyor. Ancak şu söz daha bir başka düşündürüyor insanız “Büyük dostluklar ve şeffaf sevgiler az bulunur; kıymetini bilmek de, bulmak kadar zordur.”

Kadın Siyasetçiler Derneği Genel Başkanı Yurdusev Arığ, Türkiye’yi mevcut potansiyeli, gerek son derece güçlü su ürünleri, üretim kaynakları ve ekilebilir alanları ile üretime yöneltmek zorunda olduğumuzu belirtiyor. Arığ şöyle konuşuyor: “Nüfusumuzun bir bölümünün iyi beslenmediğini üzülerek söylemek istiyorum.

Gittikçe kirlenen bir çevrenin, ilaçlanmış meyvelerin, kabuksuz yenince eksilen tadlarında, kurtlu elmaların, yağmur yemiş kirazların, doyulmaz lezzetini arıyorum. Yeşili bile, başka bir tat verirdi domateslerin… Şimdi hepsi tatsız sebzeler, bol susamlı ankara simitleri sıvasız duvarlara dönmüş…

Büyüklerimizin yaptığı kireçte yatmış reçelleri, hayal etmeniz bile mümkün değil. Bize Allah’ın verdiği sayısız imkanları, uzun yıllar hep beraber kullanmalıyız. Ülkede birlik ve dirlik olmazsa, orta yol bulunmazsa mutluluğun tadını yaşayamayız.”

2011 yılında Yılın kadın Siyasetçi ödülünü Kadın Siyasetçiler Derneği Genel Başkanı (KASİDE) Yurdusev Arığ almıştı.

"Osmanlı Kıyafetleri Ankara Kalesi'nde"

Yurdusev Arığ kendini kültüre ve sanata adamış bir hayırsever Ankara kalesindeki Kınacızade Konagı Kıvırcık ustaya bağışladığı eserler Yurdusev Arığ gibi bir hanımefendinin Osmanlı kıyafetleri müzesine ev sahipliği yapması, Ankara kalesine  turistik bakıştan öte bir derinlik kazandırıyor.

Yılda yirmi bin yabancı ,yaklaşık Elli bin yerli ve yabancı konuklara hizmet veren Tarihi Kınacızade Konağına mutlaka ugramanızı önerir, birbirinden kıymetli eserleri hafta içi hafta sonu 11:00 ila 18:00 arasında herkesin ziyaretine açık olduğunu buradan sizlere duyurur bir Türk kahvesi molası verip geçmişle özleminizi giderebilirsiniz.