JÜLİDE GÜLİZAR

jülide Gülizar

1929 yılında Adana’da doğan Jülide Gülizar, ilk ve ortaokulu Mersin’de, lise öğrenimini ise Ankara Kız Lisesinde tamamladı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1956 yılında bitiren Gülizar, avukatlık stajının ardından mesleğini tercih etmeyerek aynı yıl Ankara Radyosu’na girdi.

1968 yılında başlayan televizyon yayınlarıyla TRT’de haber spikeri olarak ekranlara çıkan Gülizar, radyo ve televizyonda kadın olarak ‘ilk açık havada haber okuma’, ‘ilk naklen yayın’ ve ‘ilk röportaj’ gibi birçok yeniliğe imza attı.

Yaklaşık 30 yıl çalıştığı TRT’den 1982 yılında emekliye ayrılan Gülizar, emeklilik döneminde de çok sayıda ajans ve yayın kuruluşunda yazar, muhabir ve eğitmen olarak görev yaptı.

1997 yılında kurulan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesinde dersler veren Gülizar, Kanal B televizyonunda da çeşitli programlar yapıp, söyleşiler hazırladı.

Jülide Gülizar aynı zamanda Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde yönetim kurulu üyesiydi.

Son zamanlarını 17 Nisan 2010 yılında Ankara Kalesindeki Tarihi Kınacızade Konağında Kıvırcık usta tarafından kendisi adına açılan çalışma odasında zamanın büyük bir kısmını burada geçirdi.

Misafirleri ve öğrencileri ile burada buluşup sohbet ve toplantılarını gerçekleştirdi. Bir Ankara Masalı Belgeselini  buradaki çalışma odasında hazırladı.

Tarihi Kınacızade Konağı Kıvırcık usta Jülide Gülizar Gazeteciler Odası Yerel Ulusal Avrupalı Gazetecilerin buluşma mekanı aynı zamanda merhum Jülide Gülizar’ın anılarının yaşatıldığı ziyaretçilerine her zaman açık bir oda’dır.

Gülizar 14 Mart 2011’de zatürre teşhisiyle bir süredir tedavi görmekte olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Birçok ödüle sahip Jülide Gülizar’ın çok sayıda kitabı bulunmaktadır. 82 yaşında ölen Jülide Gülizar’ın cenazesi Ankara Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından yine Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi

Jülide Gülizarın anılarının yaşatıldığı ziyaretçilerine 11:00 18:00 saatleri arasında açık bir oda’dır.Jülide Gülizar 14 Mart 2011’de aramızdan ayrılmıştır.

Çok sayıda kitabı bulunan Jülide Gülizar, pek çok ödülün de sahibiydi.

Jülide Gülizar - Kitapları

  • Bir Konu Bir Konuk
  • Where Are You Going Türkçe?
  • Burası Türkiye Radyoları
  • Yaşam, Sana Teşekkür Ederim
  • TR+Tv=TRT
  • Ah Baba Ah!
  • Ben Bilmem Beyim Bilir
  • Onlar da İnsandı